ProfiPodklady.sk - spracovanie odborných študijných textov
Máte otázku? Volajte non-stop
Prihlásenie


Anotácia versus abstrakt bakalárskej práce, ako ich  rozlíšiť?

 

Definovať rozdiel medzi anotáciou a abstraktom bakalárskej, alebo inej záverečnej práce, je pre mnoho študentov ťažké, preto si v tomto článku odlišnosť medzi nimi definujeme.

 

Základný rozdiel medzi anotáciou a abstraktom spočíva v tom, že abstrakt v sebe zahŕňa opis spôsobu riešenia skúmanej problematiky, použité metódy výskumu alebo tiež výsledky výskumného šetrenia, zatiaľ čo anotácia  tieto údaje neobsahuje. Anotáciou rozumieme len krátky popis práce o niekoľkých vetách. V prípade, že vám váš vedúci práce, alebo smernica školy neustanovuje inak, odporúčame použitie abstraktu, ktorý obsahuje všetky užitočné informácie o Vašom texte vrátane kľúčových slov.

 

Čo teda do abstraktu uvádzať? V prípade, že nemáte tušenie, čo do abstraktu napísať, držte sa nasledujúceho návodu, či už sa jedná o bakalársku prácu, alebo iný typ záverečnej práce. Pravidlá sú vždy rovnaké. Abstrakt je v podstate referátom, ktorý stručne popíše obsah prezentovaného textu, a zdôrazní jeho hlavné časti.

 

Cieľ abstraktu spočíva v tom, aby po jeho prečítaní bolo čitateľovi jasné, či práca obsahuje to, čo hľadá, alebo nie. Okrem popisu jednotlivých kapitol by v abstrakte nemali chýbať ciele práce, použité výskumné metódy a výsledky výskumného šetrenia. V niektorých prípadoch nechýba ani záver. Pri písaní abstraktu je nutné myslieť na to, že by sa nemalo jednať o text dlhší ako 250 až 500 slov u bakalárskej práce, a cca 100 slov u seminárnej práce.

 

V každom prípade je vždy vhodná konzultácia s vedúcim práce, o jeho predstave o podobne abstraktu. Abstrakt spravidla neobsahuje obrázky, grafy ani rôzne symboly. Nezačleňuje sa do neho ani bibliografické citácie. Malo by sa vždy jednať o autorský text. Podrobnejšie informácie o abstrakte a jeho obsahu i forme je možné nájsť v norme STN ISO 214.

 

Aby nebola situácia príliš jednoduchá, je možné, že od vás Vaša škola bude v rámci bakalárskej práce vyžadovať výťah, resumé alebo anotáciu. Ako je teda definujeme?

 

Ako už bolo uvedené v úvode článku, anotácie na rozdiel od abstraktu neobsahuje výskumné ciele, metódy a výsledky vyšetrovania, a jedná sa o základné oznámenie o pár jednoduchých vetách. Popri tom resumé je veľmi podobné abstraktu, a slúži najmä pre lepšiu orientáciu čitateľa v texte. Základná odlišnosť však spočíva v tom, že je na rozdiel od abstraktu kratšie, a obsahuje len tie najvýznamnejšie zistenia. Resumé je rovnako ako abstrakt predmetom normy STN ISO 214. Posledným uvedeným pojmom je výťah, ktorý slúži pre reprezentáciu textu, a väčšinou má podobu ukážky niektorej časti práce, ktorá je z nej na tieto účely vytiahnutá. Ak si ani po prečítaní tohto článku nie ste istí, ako abstrakt, anotáciu, resumé alebo výťah práce vytvoriť, neváhajte nás kontaktovať, pomôžeme Vám.

Spokojní klienti
Veľmi pekne ďakujem tímu ľudí z PROFIPODKLADY.sk Ešte som sa nestretla s takou ochotou a ľudskosťou. Naozaj výborný až nadštandardný prístup. Môžem odporúčiť. Aj časovú tieseň zvládli na výbornú. Skvelá spolupráca. Zo srdca dakujem. Spokojný klient
Klient
Dakujem timu ludi z profipodklady.sk za spolupracu. Vyzdvihol by som promptnost s akou vzdy reagovali a kvalitu spracovania. Mna osobne ich sluzby prijemne prekvapili.
Juraj

Možnosti platby Možnosti platby Možnosti platby Možnosti platby Možnosti platby